среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te s�� z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie głazy sztachety te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, prostej obróbce oraz względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub wstępnie ociosuje, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy balaski z plastiku na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Prócz bazy zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa kamieni na sztachety z PCV z Pyrzyc na plot i furtkę ze sztachet, przybierają one wówczas różne tony czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można również siekać na sześciany o proporcjonalnych konturach, używane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je dzielić przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety plastikowe wykorzystuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe z zebranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na plotki PVC na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu i naszych zamiłowań forma kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz sztachety plastikowe na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa buduje się z głazów różnego kształtu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z fragmentów o nietypowych układach, wypada je odpowiednio zestawiać tzn. tak, by forma każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Aby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają też mchem i glonami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, by głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий