понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot inaczej jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne na ogól spełniają role ogrodzenia, choć nierzadko służą tez za ozdobę. Zazwyczaj takie sztacheta plastykowe z Jeleniej Góry buduje się w słonecznych położeniach, gdzie prędko wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Sporo powabu maja również takie żywe ploty, które prowadza przez osłonięte zaułki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina gałązek czy tez kwiatami konstruują przyciągające spojrzenie obrazy, natomiast orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego parkanu uspokaja oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki które są w ogrodzie, a także nasze preferencje a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o zwykłym pokroju same wzrastają, częstokroć tez ekspansywnie kwitną, jednakże potrzebują również sporo przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone sztachety plastikowe mogą być nadzwyczaj wysmukłe, aczkolwiek wypada je cyklicznie zmniejszać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na plot.Jest wiec nad czym się zastanawiać, bowiem takie plot wyznacza się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje susze,
•w mgnieniu oka rośnie,
•regularnie podcinany ładnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek konstruuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony reprezentacyjnej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Bardzo wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta PVC stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki oraz ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezwykle wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий